• Ana Sayfa
  • Çocuk Gelişiminde Oyun - Oyun Terapisi Eğitimi ( Çocuk Gelişimi Eğitimleri)

Çocuk Gelişiminde Oyun - Oyun Terapisi Eğitimi ( Çocuk Gelişimi Eğitimleri)

Oyunla çocuklara deneyimlerini ve duygularını ifade etme fırsatı sunulduğundan iyileştirici özelliği vardır. Çocuklar; oyunlarında davranışlarını etkileyen kızgınlık, üzüntü, korku ya da hayal kırıklığı gibi duyguları terapistin sağladığı güvenli bir ortamda canlandırabilirler. Oyun terapisi çocukların; duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine zihinsel ve fiziksel düşüncelerini geliştirmelerine yardımcı olur.

  • 120 Saat

Eğitim İçeriği

Online ve uzaktan derslerle dilediğiniz yerden şimdi başlayın.
TELEFONDAN BİLGİ ALMA RANDEVUSU İÇİN TIKLAYINIZ.
Telefondan bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0549 460 26 06Daha sonra bilgi almak için bu sayfada yer alan 'Detaylı Bilgi Talep Et' üzerindeki İletişim Formunu doldurabilir ve mobilden Whatsapp Destek Hattı' na tıklayarak merak ettiğiniz konularda destek alabilirsiniz.

Oyun Terapisi Eğitimi'ni Kim Veriyor?

Oyun Terapisi Sertifika Eğitimi, Uzman Klinik Psikolog Derya Oğuz SARIALP tarafından verilmektedir. 

Oyun Terapisi Sertifika Onayı: 

Üniversite Onaylı Sertifikalı, E-devlet Onaylı, Uluslararası Geçerli

Oyun Terapisi Eğitimi Süresi:  

Uzaktan Eğitim + Online Eğitim + Süpervizyon Eğitimi: 120 Saat 

Eğitimci tarafından hazırlanmış videolu anlatımlar, pdf kaynaklar, eğitimcilere canlı bağlantılar ve yüz yüze eğitim olarak sunulan bir programdır.

Oyun Terapisi Eğitimi Amacı:

  • Kreşlerde, özel okullarda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, danışmanlık merkezlerinde oyun terapisti olarak hizmet sunabilecek yetkin ve profesyonel kişiler yetiştirmek.
  • Anne ve babaların çocuklarını yetiştirirken daha bilinçli ve başarısı kanıtlanmış yöntemlerle çocuklara yaklaşımını geliştirmek.

 

Oyun Terapisi Eğitimi, kişinin olaylara ve çocuklara bakış açısını değiştirir. Bu eğitimi alan kişiler çocuklarla daha iyi bir iletişim kurarak, onların duygu ve düşüncelerini daha kolay bir şekilde anlar ve cevap verebilirler,


Oyun Terapisi Sertifikası ile kreşlerde, özel okullarda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, danışmanlık merkezlerinde oyun terapisti olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca kendinize ait bir oyun evi ve ya danışmanlık merkezi açabilirsiniz,

Çocuklar oyun oynamayı severler. Oyun ise, çocuk deneyimlerini ve duygularını ifade etme fırsatı sunar. Çocukların oyunlardaki davranışlarını etkileyen kızgınlık, üzüntü, korku ya da hayal kırıklığı gibi duyguları güvenli bir ortamda canlandırabilirsiniz,

Oyun terapisi çocukların; duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine, zihinsel ve fiziksel düşüncelerini geliştirmelerine yardımcı olur. Çocukların gelişimine ve daha mutlu ailelere tanık olmak için eğitime Türkiye'nin her yerinden katılabilirsiniz.

Oyun: Oyun çocuğun bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimine yardımcı olmaktadır. Çocuklar oyun ile dış dünyayı tanır, hayata dair denemeler yapar, hayal ile gerçeği ayırt edebilmeyi öğrenir. Kısacası hayatla mücadele etmeyi deneyimler. Bu anlamda oyun, çocukların duygu ve düşüncelerini kolaylıkla ifade edebildiği en uygun dildir. Oyun çocukların gelişimine katkıda bulunurken aynı zamanda mutlu eder. Tüm çocuklar sadece eğlence amaçlı oynamaya cesaretlendirilmelidir.


Oyun Terapisi: Çocukların yetişkinler gibi kendilerini ifade etmeleri kolay değildir. Oyun terapisi ile çocuklar kelimeleri kullanmak yerine oyun ve oyuncaklar aracılığıyla, kendini ifade edebilmeyi, günlük yaşamında baş edemediği problemleri çözebilmeyi ve olumsuz davranışlarını değiştirebilmeyi öğrenir. Oyun terapisinin amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. Çocuğun normal gelişimini etkileyen duygusal, davranışsal ve psikolojik problemleri ortadan kaldırmak ve problemin büyümesini önlemektir. Oyun terapisinin türleri, non-direktif (yönlendirilmemiş), kognitif (bilişsel davranışçı) ve Filial Terapidir. (anne-baba da dâhil olur) Seanslar yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Ancak Filial Terapi 30 dk, 15–20 seans sürmektedir.


Oyun Terapisti: Eğitimli bir oyun terapisti çocuk ile empati kurar. Çocuğun kendini anlaşılmış ve kabul görmüş hissetmesine, kontrol hissi ve farkındalık kazanmasına uygun ortamı sağlar. Yönlendirilmiş çalışmalar hedefe yöneliktir. Oyun terapistinin sorumluluğu rehberlik yapmak ve yorumlamaktır. Terapist problemli davranışın yerine daha olumlu davranışların ve düşüncelerin geliştirilmesine yardımcı olur. Terapinin önemli unsurlarından biri ödüllendirmedir. Bu yolla çocuğa hangi davranışlarının uygun hangilerinin uygun olmadığı yönünde doğrudan mesaj verilir.

Yönlendirilmemiş çalışmalarda ise oyun terapistlerini tanımlayan 8 ilke şöyledir:

1. Oyun Terapisti, çocuğu olduğu gibi kabul eder.
2. Oyun Terapisti çocukla sıcak bir ilişki kurar.
3. Terapist çocuğun duygularını ifade edebileceği uygun ortamı sağlar.
4. Terapist çocuğun dışarı vurduğu duygulara karşı açıktır ve çocuğa içgörü kazandıracak şekilde ona geri yansıtır.
5. Terapist çocuğa kendi problemlerini çözebilmesine fırsat verir ve yaptığı seçimlere saygı duyar. Değişime karşı yaptığı seçimlerin sorumluluğunu çocuğa verir.
6. Terapist terapi sürecini hızlandıramaz, bu süreç zamanla gelişir.
7. Terapist çocuğu yönlendirmez ve çocuğun çizdiği yolu takip eder.
8. Terapist terapiyi sürdürebilmek için gerekli sınırları çizer. Oyun terapisini çocuk psikoterapistleri, psikiyatri hemşiresi, sosyal hizmet görevlileri, rehber ve psikolojik danışmanlar, psikologlar, sanat terapistleri kullanmaktadır.

Çocuklar oyun terapisi ile özgüvenlerini kazanmayı, işbirliği yapmayı, başkalarına saygı durmayı, sorumluluk almayı ve sorumluluklarını yerine getirmeyi, kendini korumayı, dikkatini toplamayı, problemlerine çözüm yolu bulmayı, öfkesini doğru yönlendirmeyi, kendini doğru ifade edebilmeyi, sosyal ilişkilerini güçlendirmeyi, korkularını yenmeyi, konuşma bozukluklarını düzeltmeyi öğrenirler.

Bu süre çocuktan çocuğa değişmektedir. Yaşadığı travmanın ciddiyetine ve olayları nasıl algıladığına göre farklılık gösterir. Problemli davranış ne kadar yeniyse bunun aşılması o kadar kolay olacaktır. Bireysel danışma da 4 haftada bir, gruplarda 8 haftada bir aile görüşmesi ile anne-baba bilgilendirilir.


Oyun Terapisi Sertifika Eğitimi; teorik bilgi ve beceri kazandırmanın yanı sıra terapötik araç olarak oyun terapisi yöntemlerini kullanabilme ile tüm ilgili becerileri kazanabilmeyi sağlar. 

Eğitimlerimize Türkiye'nin her yerinden her sene 10.000'lerce kursiyer katılım sağlamaktadır.

? Profesyonel çocuk gelişimi, psikolojisi ve eğitim hizmetleri sağlayanlar ve bu hizmetlerine yeni uzmanlık eklemek isteyenler,
?Hizmet verdiği alanlarda çocuk ve aile ilişkilerini geliştirmek ve ek uzmanlık kazanmak isteyenler,
? Sistemli yöntemler öğrenerek, kanıtlanmış ve takip edilebilir bir yapıda çocuk ve ailelere hizmet sunmak isteyenler,
?Nitelikli ve kapsamlı bir eğitim sürecinden sonra bilgi ve donanımını geliştirmek isteyenler,
? Bir ailede çocuk gelişimi, psikolojisi, eğitimi ve çocuk – ebeveyn ilişkisi konularında kendilerini geliştirmesine yardımcı olmak isteyenler,
? Kendi ailesinde oyun terapisi hizmeti almak isteyen kişiler eğitime katılabilirler.

1. Ön bilgi başvurunuz sonrası eğitim danışmanlarımız tarafından detaylı bilgilendirme sağlanır.

2. Video ve PDF kaynaklar, canlı bağlantılar, yüz yüze eğitimler, sınav tarihleri ve şekli hakkında bilgi alırsınız.

3. Üyelik işlemleriniz tamamlanır ve Oyun Terapisi Eğitim panelindeki tüm dökümanlara erişiminiz gerçekleşir. Ayrıca mobil uygulamalarımız üzerinden de eğitimlerinize dilediğiniz yer ve zamanda erişebilirsiniz.

4. Eğitim kaynakları eğitimciler tarafından özenle hazırlanmış, Üniversite onayından geçmiş video ve pdf kaynaklardan oluşur, kaynaklardan yararlanarak bilgi seviyenizi geliştirirsiniz.

5. Edindiğiniz bilgileri canlı yayınlarda eğitimleriniz ile pekiştirir, kendilerinden destek alma fırsatına sahip olursunuz

6. Yüz yüze eğitimlerdeki uygulamalar ile edindiğiniz bilgileri eğitimcilerimizin kontrolü, yönlendirme ve önerileri ile hayata geçirmeye başlarsınız.

7. Eğitim sürecinizden sonra sınava tabi olursunuz ve başarıyla tamamladığınız eğitim sertifikasını almaya hak kazanırsınız.

1) Oyun Nedir?
2) Oyunun Tanımı Nedir?
3) Oyun Terapisi Nedir?
4) Oyun Terapisi İle Verilen Mesajlar Nelerdir?
5) Oyun Terapisti Kimdir?
6) Oyun Sürecinde Kurulan İletişim Nasıl Olur?
7) Oyun Terapisinde Yarar Sağlanan Vakalar Nelerdir?
8) Oyun Terapisi Ne İşe Yarar?
9) Oyun Terapisinin Hedefleri Nelerdir?
10) Oyun Terapisinde Kullanılan Oyuncaklar Nelerdir?
11) Oyunun Tarihçesi;
12) Duygusal Gelişim Ve Oyun;
13) Motor Gelişim Ve Oyun;
14) Fiziksel Gelişim Ve Oyun;
15) Oyunun Evreleri Ve Özellikleri Nelerdir?
- Tek Başına Oyun Evresi                  (0-2 Yaş)
- Paralel Oyun Evresi                        (2-4 Yaş)
- İş Birliğine Dayalı Oyun Evresi   (4-6 Yaş)
-  Kurallı Oyun Evresi                         (6+ Yaş)
16) Oyun Türleri Nelerdir?
17) Karaktere Göre Oyun Türleri Nelerdir?
18) Oynadığı Türlere Göre Oyun Türleri Nelerdir?
19) Kullanılan Araca Göre Oyun Türleri Nelerdir?
20) Oyun İle İlgili Kuramlar;
- Rahatlama Ve Dinleme Kuramı
- Tekrarlama Kuramı
- Dinamik Oyun Kuramı
- Diğer Oyun Kuramları
21) Gelişim Alanlarına Göre Oyuncakların Sınıflandırılması;
- Büyük Kas Gelişimi İçin Oyun Araçları
-  Küçük Kas Gelişimi İçin Oyun Araçları
- Kurgu Oyuncakları
- Yaratıcı Düş Gücü Geliştiren Oyuncaklar
- Evcilik Oyuncakları
- Yaratıcı Sanat İçin Malzemeler
22) Oyuncakların Nitelikleri
23) Oyuncak Seçimi
24) Oyuncak Çeşitleri
25)  Çocuk Merkezli Oyun Terapisi;
- Hedefleri
- Oyuncak Seçimi
- Oyun Odası Ve Materyaller
- Prensipleri
- Becerileri
26) Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi
27) Kum Terapisi
- Kimlere Uygulanır?
- Uygulama Amacı
- Süreç Nasıl İşler?
- Hedefler
28) Filial Terapi
- Hedefleri
- Farkları
- Kimlere Uygulanır?
- Temel Becerileri
- Terapi Süreci
29) Oyun Kuramları
- Klasik Oyun Kuramları
- Çağdaş Oyun Kuramları
- Psikanalik Kurumlar
- Bilişsel Kuramlar
30) Gelişim
- Büyüme
- Olgunlaşma
- Öğrenme

1-Oyun terapisi 3–11 yaş arası çocuklara uygundur.
2-Boşanmış ailelerin çocuklarına
3-Evlat edinilmiş veya terkedilmiş çocuklara
4-Aile içi şiddet gören çocuklara
5-Okulda zorbalık gören veya zorbalık yapan çocuklara
6-Kaygı, korku ve fobileri olan çocuklara
7-Uyku bozukluğu ve kâbusları olan çocuklara
8-Kardeş kıskançlığı yaşayan çocuklara
9-Ailede kayıp ve yas olan çocuklara
10-Duygusal, fiziksel ve cinsel tacize uğramış çocuklara
11-Konuşma bozukluğu olan çocuklara (kekemelik, tekrarlayıcı dil, bebek konuşması)
12-Hiperaktivite ve Dikkat eksikliği tanısı almış çocuklara
13-Arkadaş edinmede güçlük çeken çocuklara
14-Ders çalışma ve okuma problemi olan çocuklara
15-İçe çekilmiş ve sürekli mutsuz olan çocuklara
16-Uygunsuz davranışlar sergileyen çocuklara, oyun terapisi uygulanmaktadır.

Bilgi almak için bu sayfada yer alan 'Detaylı Bilgi Talep Et' ya da 'Buraya Tıklayarak' İletişim Formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız sizi arayıp, tüm merak ettiğiniz konularda yardımcı olacaklardır.

Yorumlar

Video Images

Detaylı Bilgi Al

İletişim formunu doldurarak Türkiye'nin her yerinden merak ettiğin konularda destek al.

Yenilikleri Öğrenmek İçin Kaydol!

Yeni gelişmeler, yeni eğitimler ve kampanyalardan ilk sen haberdar ol. Formu Doldurun, Sizi Arayalım